Vulva Kanseri Nedir

Kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Vulva kanseri diğer bütün kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis olunması halinde tedavi edilebilir olmaktadır.

Vulva bölgesi kadınların genital bölgelerinin dış yüzeyini ifade etmekte ve bu bölgede oluşan kanseri ifade etmektedir vulva kanseri. Vulva bölgesi klitoris bölgesini içine alan vajinanın dışını da kapsayan tabakayı ifade etmektedir. Vulva kanserinin belirtileri; normal dışı kanama, dış genital kanamalar, döküntü, idrar sürecinde ve kasıklarda ağrı. Kaşıntı, bölgenin dış yüzeyinde şişlik, yanma, siğil ve derinin kalınlaşması gibi belirtiler göstermektedir.

Vulva kanserine neden olan faktörler henüz net olarak bilinmemektedir. Ancak vulva kanseri en temelinde hücrelerde gerçekleşmekte olan bir takım mutasyonlar doğrultusunda gelişmektedir. Vulva kanserinde risk faktörleri ise hastada ileri yaş olması, sigara tüketimi, bir takım cilt hastalıkları, HPV ve HIV şeklinde olmaktadır. Vulva kadın vücudunun en hassas bölgelerini arasında yer almaktadır. Bu süreçte kadınların regl dönemlerinde yaşadıkları ağrılar normal olarak kabul edilmesine karşın regl dönemlerin haricinde yaşanan ağrılar noktasında şüphelenilmesi gerekmektedir.

Vulva kanserinin tedavisi sürecinde hastaların yaşları, durumları, yaşamış oldukları kanser hastalığının evresi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Vulva kanserinin tedavisinde kullanılan kullanılmakta olan yöntemler cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi şeklinde olurken hastaya göre üç tedavi türünün karışımı da uygulanabilmektedir. Vulva kanserinin tanısının sürecinde hastaya gerçekleştirilecek olan fiziki muayenenin yanı sıra hastanın öyküsü belirleyici olmaktadır. Vulva kanserinin tanısında kimi durumlarda biyopsi alınması da gerekmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0