Yalancı Gebelik Nedir

Bazı durumlarda kadınlar hamile olmamalarına rağmen kendilerini hamile gibi hissetmektedir. Bu durumda gebelik belirtileri aynen yaşanmaktadır.

Çok ilginç bir hastalık olan Yalancı Gebelik yaşayanlar gebelik belirtilerini aynı şekilde hissetmektedir. Hatta evde yapılan gebelik idrar testlerinin pozitif olma ihtimali bile vardır. Fakat unutulmamalıdır ki evde yapılan gebelik testleri yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle en doğru yanıtı hastanede gerçekleştirilen kan testi verecektir.

Yalancı gebelikte şu belirtiler görünmektedir.

  • Karın şişer. Fakat bu karın şişmesi hamilelikten değil, bağırsak hareketlerinden kaynaklanmaktadır.

  • Göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissedilir.

  • Adet olunmaz ya da olunsa da bir anda kesilebilir.

  • Bazı durumlarda göğüsten süt gelmesi görünebilir.

  • Bağırsak hareketleri bebek hareketi gibi algılanabilir.

  • Karın ağrıması, doğum sancısı zannedilir.

  • Belirtiler olsa dahi gebelik söz konusu değildir.

Yalancı gebeliğin hissedilmesinin bazı sebepleri vardır. Bu sebeplerden en önemlileri bilinçaltının oynadığı oyunlardır. Hamile kalmaktan çok korkan ya da hamile kalmayı çok isteyen kadınlarda yalancı gebelik görülmesi olasılığı çok daha yüksektir. Ayrıca cinsellik ile ilgili çözülmeyen problemlerin olması da yalancı gebelik belirtilerinin yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu durum kadınlarda olduğu gibi benzer şekilde erkeklerde de görünmektedir. Eşi gerçekten hamile olan erkekler, eşinin belirtilerini aynı şekilde kendilerinde de yaşanıyor gibi hissedebilirler. Bu da çok sık rastlanan bir durumdur. Eşi ile birlikte iştahı artan, midesi bulanan ya da kilo alan çok sayıda baba adayı da bulunmaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0