Yenidoğan Eğitimi

Yeni doğan bebeğin ilk 28 günü yenidoğan dönemi olarak kabul görür. Bebekle birlikte ailelerde hayatlarındaki yeni dönemin endişesini ve telaşını yaşarlar.

Yenidoğan Eğitimi

Doğum öncesi bilgilendirilen aileler, doğum sonrası kaygı ve endişelerinin üstesinden daha kolay gelebilmektedir. Yenidoğan döneminde acemi olan anne babaların alt temizliği, göbek bakımı, emzirme, cilt bakımı, banyo gibi konularda bilgilere ihtiyacı olur.

Bebeğin yenidoğan dönemi en hızlı gelişimin olduğu dönemdir. Bebeğin kasları, refleksleri ve fiziksel becerileri bu dönemde inanılmaz bir hızla gelişir. Bebeğin doğarken ki en güçlü refleksi emme ve kavramadır. Refleksleri harekete bağlıdır fakat henüz kaslarının farkında olamayan bebek, başını dik tutamaz. Kollarını, bacaklarını hareket ettirebilir, sırt üstü yatar pozisyondayken başını sağa sola çevirebilir. Anne karnındaki ortamdan farklı bir dünyaya adapte olmayan çalışan bebek günün büyük kısmını uyuyarak geçirir. Sık sık acıkan bebek hem kendisini hem de annesini emmek için uyandırır.

Yenidoğan bebek 2 saat aralıklarla beslenmelidir. Anne sütü bebek için mükemmel bir bileşendir. Bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özelliğe sahiptir. Emzirmek ise anne ile bebek arasında en özel bağdır. Bebeğe sütünün yetersiz olup olmadığını düşünmek yerine o özel anların tadının çıkarılması anne-bebek arasındaki güveninin oluşmasına sebep olur.

Yenidoğan bebeklerin vücudu beyaz renkte, kremsi bir kıvamda olan tabakayla kaplıdır. Bu tabaka bebeğin vücut ısısını dengeleyerek, dış etkenlere koruyuculuk yapar. Bebeğin banyosunun, verniks tabakasının tam olarak emildiğinden emin olunduktan sonra yaptırılması önerilmektedir. Bebek banyo yaptırılacağı zaman ise göbek kordonuna dikkat edilmelidir. Banyo sonrası muhakkak göbek bakımının steril bir gazlı bez ve batikonla yapılması gerekmektedir. 22-24 derece aralığında olan oda ısısında bebeğin bulunması önerilmektedir. Bebeğin bulunduğu odanın sık sık havalandırılması ise odadaki kuru havanın sirkülasyonuna sebep olacaktır.

Sık sık emen bebek, sıklıkla da kakasını yapar. Bebek doğduktan sonraki ilk dışkılama 48 saat içerisinde olur. Anneyi emmeye başladıktan 3-4 gün sonrasında ise dışkının rengi yeşil ve sarıya doğru değişim gösterir. Bebeğin alt temizliği esnasında su ve pamuk kullanmak, parfüm içeren ıslak mendillere oranla daha sağlıklıdır. Bebeğin altı temizlenirken dışkının ya da idrarın kalmamış olmamasına dikkat edilmeli, kısa süre bir süre açıkta bırakılmalı ve daha sonrasında bezi takılmalıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0