Yenidoğan Sünnetinde Merak Edilenler

Yapılan araştırma neticesinden yenidoğan bebeklerin 2 yaşına kadar sünnet edilmesi durumunda bebekte oluşacak sorunlar neredeyse minimum a indirilmiş olacaktır.

%0,2 ile %0,6 oranında oluşabilecek sorunlar iki yaşından sonrasında ise %2 ila %10 lara kadar çıkmaktadır. Doktorlar Yenidoğan - 2 yaş aralığına yani infant dönemi adı verilen dönemde yapılan sünnet işlemini genellikle önerirlerken bu duruma bebeğinde uygun olması gerekmektedir.

Normal olarak doğan bir bebeğin sünneti dahi doktordan onay alınarak yapılması gerekiyorken bazı durumlar da bebeğin sünneti ertelenmelidir. Özellikle prematüre doğan bebeklerde kesinlikle yenidoğan sünneti yapılmamalıdır. Penis anomalisi ya da aile de daha önceden hemofili hastalığı geçiren biri olmuş ise yeni doğan bebekler de sünnet önerilmez.

Yenidoğan bebekler sünnet edildikten sonra daha çabuk iyileşme gösterirken , sünnet olmayan bebeklere göre idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskleri %20 lere kadar indirgenir. Bu durum sünnet olmayan bebeklerde %60 civarı izlenmektedir. Lokal anestezi ile yapılacağından ve damarların çok küçük olmasından dolayı adeta kanama görülmeyecek kadar azdır. Penisin küçük olması sebebiyle yenidoğan sünneti doktorlar tarafından önerilmez . Sünnetten sonra bebeğin iyileşme süreci daha hızlı olduğunda bakımı daha rahat olacaktır. Kısa süre sonra iyileşme gösterecek olan penis bir kaç gün içerisinde bir aksilik olmadığı durumda normale dönecektir. Bu sebeple bebek doktor onayından sonra yıkanabilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0