Bıngıldak Nedir

Bebeklerin kafatasının kemik haline gelmeden önce kafatası kemiklerinin birleşme yerlerinde yumuşak dokuya Bıngıldak adı verilmektedir.

Genel olarak aileler için korkutucu olan bıngıldak normal şartlarda çok büyük bir darbe almadığı sürece zarar görmez. Fakat yine de anne ve babalar hashas bir yer olduğu için bıngıldak hakkında endişe duyarlar. Bıngıldak toplamda 6 tanedir. Ön ve arka bıngıldak elle fark edilebilir. Doktorlar ve anneler ön bılgıldağı takip etmektedir. Bıngıldak ile ilgili en merak edilen şey ne zaman kapanacağıdır. Bıngıldak genel olarak 9 ay ile 18 ay arasında kapanmaktadır. Bu durum bazen 24 aya kadar da uzayabilmektedir. Çok nadir durumlarda erken kapanma olasılığı da bulunmaktadır. erken kapanması beyin gelişimini engelleyebileceği için dikkatli olunması gereken bir durumdur.

Bıngıldak iki temel görev için bulunmaktadır. doğum esnasında bebek doğum kanalından bıngıldak sayesinde kolayca geçebilmektedir. Ayrıca bıngıldak bebek beyninin dışarıda daha rahat büyümesini sağlamaktadır. Bıngıldak çökmesi; vücutta sıvı kaybı olduğunun göstergesidir. Bıngıldakta şişme; bu durumda doktora görünmekte fayda vardır. Bıngıldakta damar atılımı; normaldir. Endişe edilecek bir durum değildir. Bebekler öksürdüğünde, çok ağladığında, kustuğunda bıngıldak kabarık görünebilir. Bıngıldağın olduğundan fazla çıkıntılı görünmesi de doktora götürülmesi gereken durumlardan bir tanesidir. Bebek banyo yaptırılırken ya da saçları taranırken anne ve babanın bıngıldak konusunda endişelenmektedir. Endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0